LCD – LED – ve Plazma Tv Arasındaki Farklar Nelerdir?

Plazma – LCD – LED TV Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yıllardır devam eden LCD mi, Plazma mı tartışmasına birde LED TV’ler eklendi. LCD Tv’ler ilk olarak Full HD olmayan 1024 x 768 çözünürlükteki Plazma Tvlerle karşılıştırılmaya başlandı. Aralarında LCD Tv’lerin tek üstün olduğu yanı görüntü çözünürlüğüydü. LCD tvler sabit pixelli olduklarından yakından daha iyi görüntü veriyorlardı. Fakat Full HD plazmaların çıkmasıyla arada görüntü kalitesi kapanmış hatta her yönden Plazma Tvler daha öne çıkmaktadır. Aşağıdaki yazım umarım karar vermenize yardımcı olur.

Not: Bu üç farklı türdeki TV yi inceledikten sonra, almadan önce mağazada kendi gözünüzde üçünü yan yana koyarak kıyaslama yapın. Bazı Tv markaları kendi Tvlerinin daha güzel görüntü göstermesi için özel görüntüler (DVD) hazırlatmıştır bunlara kanarak Tv almayın aksi halde evde izlerken hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Plazma Tv’lerin Artıları Nelerdir (+):

1. Sınırsız izleme açısı. Yan açılardan dahi mükemmel netlikte izleme imkanı.

2. LCD ve LED tv’lerde olmayan, gerçek kontras oranı. Gerçek siyah renkler.

3. LCD ve LED tv’lerden daha fazla renk.  Gerçeğiyle bire bir renkler. Gerçek insan teni rengi.

4. Hareketli sahnelerde anlık resim yenileme hızıyla LCD ve LED tv’lerden üstündür.

7. Ortam ışığında ve güneşli havarda LCD ve Led TV’lerden dahi iyi görüntü alabilme.

5. Full HD seçeneği vardır. Full HD de TV’ye çok yakından baktığınızda mükemmel görüntü alırsınız.

6. Yeni geliştirilen teknolojileri sayesinde LCD TV’ler kadar az elektrik tüketimi.

7.  120.000 saat kullanım ömrü.

8. Yeni nesil Plazma Tv’ler yeni çıkan LED Tv’lerden bile daha ince ve hafiftir.

9. Elektrik tüketimi LED Tv ve LCD Tv’lerden daha azdır. (yeni modellerde)

10. 600 Hz görüntü yenileme hızı.

Not: Plazma TV almaya karar verirseniz yeni teknoloji, 2009 yılı ve sonrasında üretilmiş modelleri almanızı tavsiye ederim.

Plazma TV’lerin Eksileri Nelerdir (-):

Eksisi Yok:  Eskiden LCD TV’yle arasında çözünürlük ve ağırlık farkı vardı. Ancak yeni teknojoliyle birlikte bu farklar tamamen Plazma Tv lehine dönmüştür.

LCD TV’lerin Artıları Nelerdir ( + ) :

1. HD Ready ve Full HD seçeneklerinde yakından (1 metreden az) bakıldığında dahi mükemmel çözünürlük.

LCD TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) :

1. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir.

2. Gerçek kontras oranları düşüktür. Bu nedenle beyaz ve siyah arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah olarak göstermez.

3. Hareketli görüntülerde hareket eden kısımda netliğin bozulması (çok dikkatli bakılırsa anlaşılabilir).

4. Plazmalara oranla daha az renk. Tam insan ten rengini yakalayamaması.

5. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması ( filmli ekranlarda). Bu yüzden karanlıkta geçen filmleri izlemek keyif vermiyor.

LED TV’rin  Artıları Nelerdir ( + ) :

1. LCD TV’lerden daha ez elektrik tüketirler.

2. Çok hafif ve incedirler.

3. Gerçek kontras oranı LCD ye oranla biraz daha yüksektir.

4. Renkler LCD ye oranla daha gelişmiştir. Gerçek  insan ten rengine daha yakın görüntü.

5. LCD TV’lere oranla daha uzun kullanım ömrü.

6. HD Ready ve Full HD seçeneklerinde yakından (1 metreden az) bakıldığında dahi mükemmel çözünürlük.

LED TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) :

1. Hareketli görüntülerde hareket edem kısımda görüntü netliğinin bozulması (çok dikkatli bakılırsa anlaşılabilir).

2. Gerçek kontras oranının Plazma TV’lere oranla düşük olması. Siyah ve beyaz arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah renk olarak göstermez.

3. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir.

4. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması ( filmli ekranlarda). Bu yüzden karanlıkta geçen filmleri izlemek keyif vermiyor.

5. Her yönden plazma tv’lerden kötü olsada fiyatının plazmalara oranla çok yükseke olması.

Önemli Not : 32 ve 42 inç aralığından daha büyük ekranlarda, ekran büyükdükçe görüntü kalitesi azılır.  Nedeni Full HD görüntü bile 32 inçlik ekrandan daha küçüktür. Bu nedenle ekran büyüdükçe görüntü de tv tarafındandan büyütülür. Yani küçük bir resmi yakılaştırıp bakmaya benzer diyebiliriz.

Aşağıdaki tablodan en yakın tv izleme mesafesini öğrenebilirsiniz. Bu ölçüler en iyi görüntüyü almaya başlayacağınız minimum olması gereken mesafelerdir.

 

 

En yakın Tv izleme mesafesi.

Yeni çıkan Plazma Tv’lere örnek Süper ince Plazma Tv. 

Play tuşuna 3 – 4 kere bastığınızda izlemeye geçiyor.


7 Yorum var LCD – LED – ve Plazma Tv Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • TuNa

  ben yazın başında 3.300 tl verip samsung LED tv aldım görüntüsü gayet güzeldi tek kusuru karanlık sahnelerde görüntüden çok odanın görüntüsünü izliyor olmak. 2 gün önce eniştem panasonik plazma almış keşke LED tv alsaydınız diye çok içerlemiştim ancak tvyi inceleyince kendi tvmden buz gibi soğudum. Görüntü mükemmel ötesi ve karanlık sahnelerde hiç yansıma yok renklerde bile büyük fark var. Led tv mi satıcam veya salona koyup plazma tv alıcam. Yukarıdaki yazıyı dikkate alarak tv alın arkadaşlar yazanın eline sağlık.

 • Mesut

  plazmaların görüntüsü tartışılmaz derecede iyi. Zaten lcd led plazma tvleri mağazada yan yana karşılaştırın farkı görürsünüz. led ve lcd tvde özellikle yan açılardan bakınca görüntü matlaşıyor. ayrıca led ve lcd tvlerde ekrandaki ışık dağıtım oranı aynı değil köşelere daha fazla ışık düşer (ekranda siyah bir görüntü geldiğinde bariz belli olur.) Bir aksilik olmazsa yarın panasonic plazma tv alıcam. herkese saygılar.

 • mcelikbilek

  Güç tüketimi konusu ilgimi çekti. Plazmaları hep daha fazla elektrik tüketir diye biliyorum. yeni modellerde böyle bir özellik var mı bilmiyorum ancak samsungun sitesinden 42″ plazma tv teknik özelliklerine baktım.380W görünüyor. Bu durumda yukarıda yazılanları nasıl değerlendireyim bilemiyorum. varsa bir açaıklaması duymak isterim
  http://www.samsung.com/tr/consumer/tv-audio-video/tv/plasma-tv/PS42A451P1XXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=feature

 • bulent

  şimdiye kadar hep LED TV almak için baktım, plazma tv’leri tü kaka olarak kabul ettierdiler(enerji sarfiyatı, incelik…)ama bugün VIERA TX-P50V20 PANASONIC PLAZMA TV inceledim. Zaten bakınca bilumu özellikleri plazma tv’lerde daha iyiydi. Hemen hepsi 100 Hz’ten fazla, kontrast oranları çok yüksek, ama düşüncelerinizi okuyunca kesin alma kararı vermeden önce bu ürün hakkında yorum okumak isterdim…teşekkürler

 • Karakurt

  LCD televizyonlarda ekranın içinde likit kristal denilen bir madde var. Plazma televizyonlarda ise likit kristallerin yerine fosfor ya da titanyum dioksit gibi gazlar kullanılıyor. Şu anda piyasadaki plazma televizyonların ömrü 10 yıl civarında.
  Ancak gaz özelliğini yıldan yıla kaybettiği için örneğin 5’inci yılda görüntü yarı yarıya kötüleşmiş hale geliyor. Üstelik gaz özelliğini kaybettiğinde tamiri mümkün değil. Yeni bir ekran almak çok pahalı olacağı için televizyonu kaldırıp atmaktan başka seçenek yok.

  • 2009 ve üzeri plazmaların ömrü 25 yıl civarındadır ve 25 yıl boyunca ilk günkü kadar kaliteli görüntü verirler. Led Tvlerin ömürleri daha kısadır ayrıca ilk 5 yıl içinde ölü piksel sorunu yaşama olasığılı çok yüksek.

Yorum Yazabilirsiniz