Höşmerim Tarifi – Höşmerim Tatlısı Nasıl Yapılır

Höşmerim Tatlısı Tarifi (Alt kısımda Balıkesir Yöresine ait tarifde vardır)

Gerekli Malzemeler :

1 su bardağı irmik

1/4 paket margarin

1,5 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

1 su bardağı su

Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri veya tuzsuz yağlı peynir

Süs isterseniz: Kabuksuz badem, ceviz, fındık,  pudraşekeri veya rendelenmiş hindistancevizi

Hazırlanışı:

Yağı eritiyoruz ve irmiği ekleyip altın sarısı bir renk alana kadar kavuruyoruz. Başka bir tencerede şeker, süt ve su karışımını kaynatalım. Sonra şerbeti altın sarısı renk alan irmiklerin üzerine döküyoruz. Dil peynirini rendeleyerek tatlının içine ilave edelim ve peynirler tamamen eriyene dek karıştıralım. Höşmerim olmuştur. Şimdi servis tabağına alıp gerekli görsel düzenlemeler yapabilir bademle veya hindistanceviziyle  süsleyebilirsiniz. Afiyetle Yiyin.

Höşmerim Tarifi Balıkesir Yöresi :

Gerekli Malzemeler
2 Kg Pişmemiş süt
2 Adet yumurta sarısı
3 Su bardağı şeker
1 Tatlı kaşığı peynir mayası (baharatçılarda ve aktarlarda bulabilirsiniz).
Yarım su bardağı orta boy irmik

Yapılışı
İlk önce tenceremizin içine sütümüzü koyuyoruz. Peynir mayasını küçük bir kâsede az suyla iyice karıştıralım ve sütün içine dökelim. İyice karıştırıp tencerenin kapağını kapatarak sıcak bir yere koyup saralım 1 saat mayalanmaya bırakıyoruz.
Mayalanan peynirimizin suyunu bayağı tülbentten süzelim biraz sulu kalsın. Süzdükten sonra tencereyi ateşe koyuyoruz. İçine yumurta sarılarını ekleyelim ve tahta kaşıkla peynirleri eze eze karıştıralım. İrmiği de ekleyip sürekli karıştıralım.

5-10 dakika kadar pişirdikten sonra içine şekeri ekleyelim. Bu sırada biraz sulanması normal. Sürekli karıştıralım 5 dakika civarı daha kaynatıp ocaktan indirelim.

Not: Höşmerimin rengi kendiliğinden sarı olmaz, dilerseniz az miktar sarı gıda boyası atarak sarı görünüm elde edebilirsiniz.

11 Yorum var Höşmerim Tarifi – Höşmerim Tatlısı Nasıl Yapılır

Yorum Yazabilirsiniz